Metlářský jarmark v novém

23. 5. 2023
Zařazení: Kultura Klub

Tak, jak bývá v Zubří zvykem, třetí květnovou sobotu se již po 26. kácel máj. Co bylo letos jinak, bylo jeho umístění v Klidovém centru obce. Tam se přestěhoval také doprovodný program i s tradičním Metlářským jarmarkem od zuberského Klubu, který poskytoval akci své zázemí dlouhé roky. Tentokrát u Klubu vzhledem k jeho rekonstrukci zůstaly jen kolotoče a většina lidí si tuto změnu pochvalovala.

Celé akci předcházelo samotné stavění máje, které se koná vždy týden před akcí. Tuto nelehkou práci na sebe od samého počátku akce berou členové souboru Beskyd, kteří májku nejen staví a zdobí, ale také celý týden hlídají a následně kácí. Letošní májka byla vysoká úctyhodných 25 metrů, a po jejím usazení na novém místě a několika dnech nepřetržitého deště připravila „Beskyďákům“ horké chvilky, když ve větru ztratila svou stabilitu a naklonila se podobně jako šikmá věž v Pise. I taková úskalí naštěstí umí místní folklóristé a jejich kamarádi rychle vyřešit a tak se mohl Metlářský jarmark i s tradičním kácením v sobotu rozběhnout, jakoby se nic nestalo.

V sobotu 20. 5. 2023 Klidové centrum ožilo programem Metlářského jarmarku, který připravuje Město Zubří ve spolupráci se souborem Beskyd. Tržnice u pošty se zaplnila stánky se spotřebním zbožím, travnatou plochu bývalého hřiště pak osázely stany s občerstvením a historické stánky s ručně vyráběnými výrobky. Mezi nimi byl nejvyhledávanější ten, v němž své zboží prodával zuberský metlář Jiří Ondřej. Hned vedle něj své umění předváděla vyšívačka Marie Pyrchalová se třemi aktivními účastnicemi kurzu zuberské výšivky.  Pod úrovní travnatého hřiště vyrostla zóna pro rodiče s dětmi. Zde bylo několik dětských atrakcí, zapletály se zde copánky a děti si také hrály hry s ekologickou tématikou třídění odpadu.

Na pódiu po celou dobu probíhal doprovodný hudební program, o který se postarali především místní muzikanti. Dopoledne patřilo Dechové hudbě Zubřanka, která jej bezezbytku naplnila muzikou i povídáním pro starší generaci. Odpolední program začal dětskou folklórní přehlídkou. Tu dlouhodobě připravují Beskyďáci, a soubory z okolí si tuto příležitost pro nejmenší děti nemohou vynachválit. Pro mnohé z dětí je to vůbec první možnost postavit se na pódium a ukázat nejen svým blízkým jedny ze svých prvních tanečních kroků a zazpívat jim první písničky na mikrofon. Vedle místních Beskyďáčků a Malého Beskydu byly k vidění děti ze souboru Ovečky z Valašského Meziříčí, Malůšata z Liptálu a Malý Sedmikvítek z Frenštátu, přičemž nejmladším z dětí byly pouhé 3 roky. V okamžiku, kdy útulné prostředí Klidového centra ožilo desítkami krojovaných mrňousů nacvičujících své choreografie pod bohatými korunami vzrostlých lip a jejich následné vystoupení dalo akci tu pravou tvář tradiční akce se vším všudy.

Po skončení přehlídky pódium opanovala multižánrová kapela kolem Marie Křenkové, která je výhradně tvořena zpěváky a muzikanty z farního sboru nebo zuberské scholy, jež doplnil housličkami primáš CM Soláň David Kulišťák. Program plný folkových a lidových písní uzavřelo překvapení na závěr, kdy kapela zahrála a zazpívala novou autorskou píseň Jarka Křenka. K sepsání písně jej inspirovala osobní pomoc při stavění a hlídání máje a píseň měla být především poděkování Beskyďákům za jejich práci.

Letošní kácení máje nám zkrápěl déšť, to ale nemělo žádný vliv na dobrou náladu a stovky lidí sledujících tradiční scénku a čekajících na ten okamžik, kdy májka půjde k zemi. Ti nejrychlejší pak svedli lítý boj o vlajku se zubrem na jejím vrcholu, ostatní si pak odvazovali alespoň pestrobarevné pentličky.

Večerní program byl trochu poznamenaný deštěm a přeháňkami. Letos si největší dávku vody „vylosovali Swingbanďáci“. Na jejich výkonu a náladě, kterou posílali do párty stanů, to však nemělo žádný vliv. Tuto partu muzikantů pod vedením Jindřicha Dořičáka následně vystřídali Dořičáci hned tři, a sice Radoš, Petr s Ivanem všeobecně známí jako FARAON. O finále večera se postarala energií nabitá folklórbeatová formace z Valašského Meziříčí DOCUKU  v čele se zpěvákem Jiřím Buksou.

„Ač počasí příliš nepřálo už při přípravách, tak nakonec všechno dobře dopadlo,“ zhodnotil akci vedoucí souboru Beskyd Víťa Staňo a my můžeme jeho slova jen podtrhnout.

Lenka Přečková