Do Zubří se pomalu vrací divadlo

9. 10. 2023
Zařazení: Kultura Klub

V době, kdy je Klub Zubří v rekonstrukci, oživilo místní kulturu uvedení hry Slováckého divadla "Úča musí pryč" v alternativním prostředí třídy zuberské Základní školy. Zde najdete článek a fotogalerii z představení.

V období řádění Covidu, stěhování Klubu a jeho následné rekonstrukci prožívali diváci v Zubří dlouhodobý divadelní půst. Jako drobnou ochutnávku před zahájením příští sezóny v nově rekonstruovaném sále Klubu jim pořadatelé letos připravili alespoň netradiční divadelní podívanou v alternativním prostředí třídy místní Základní školy.

Soubor Slováckého divadla zde v sobotu 7. října v autentické atmosféře školy odehrál bystrou komedii jednoho z nejhranějších německých dramatiků Lutze Hübnera s názvem „Úča musí pryč“. Přes rok svého vzniku (2010) tato komedie s dalšími a dalšími reprízami nabývá na aktuálnosti a její hlavní sdělení je až mrazivě bolavé. Věřím, že pedagogům v řadách diváků často moc do smíchu nebylo. Pro nás, rodiče dětí školou povinných, pak skvělí a autentičtí herci podali reflexi naší korektnosti v okamžicích, kdy jde o hodnocení našich potomků, nedej bože v čase, kdy se předurčuje jejich budoucnost. Byli jsme tak svědky perfektně odehrané sociální sondy rodičů i pedagogů, a chvíle smíchu či zábavy jen příjemně odlehčily pocitům, jež vyvolávalo ono nastavené zrcadlo. Slovácké divadlo, i v netradičním prostředí ukázalo své nesporné kvality. Jako v každé dobré komedii jsme se nesmáli vulgaritám, ale v podstatě vážným věcem. Děkujeme za to hercům „rodičům“ Pavlíně Hejcmanové, Jitce Hlaváčové, Tereze Novotné, Jožkovi Kubáníkovi, Petru Čagánkovi, „učitelce“ Kamile Zetelevé, „školníkovi“ Vladimíru Salčákovi a v neposlední řadě režisérovi M. Zetelovi, který k velké radosti nás i herců na uvedení hry do Zubří dorazil osobně. Současně děkujeme za skvělou spolupráci řediteli i pedagogům ZŠ Zubří, díky kterým se představení mohlo ve škole o víkendu odehrát.

V současné době už se v Zubří připravuje divadelní předplatné na sezónu 2024. Ta by měla být zahájena v dubnu uvedením muzikálu Balada pro banditu v podání herců Těšínského divadla. Program předplatného a způsob prodeje Vám představíme v Zuberských novinách v listopadu tohoto roku, abyste permanentky mohli zakoupit už v tomto roce třeba jako vánoční dárky pro své blízké.

 

OKaS, foto: Patrik Sikel

Nacházíte se v režimu "Bez grafiky". Zapnutím grafiky zobrazíte standardní verzi webu. Zapnout grafiku