Kulturní léto pokračuje hudební zábavou u Tip Café

31. 7. 2021

V sobotu 31.7.2021 se můžete v rámci programu zuberského kulturního léta těšit kromě dobrého jídla a pití také na bohatý hudební program. Vše se bude tak trochu točit kolem cimbálu, ale přitom nepůjde o tradiční cimbálovou muziku.

Od 15.00 hodin se můžete těšit na sedmičlenou partu nejen hudebních přátel, kteří obklopují osobnost místní zpěvačky Marušky Křenkové. V jejich podání zazní především písně lidové a folkové rozdělené do dvou dvacetiminutových bloků.

Přibližně od 16.30 hodin se můžete těšit na barokní hudební bonbónek. Osobnost houslistky Drahomíry Klimkové není třeba v Zubří (a na celém Valašsku) snad nikomu představovat, v rámci tohoto koncertu ji doprovodí na housle a cimbál dcera a syn. 

Závěr odpoledne pod Petrohradem obstará písničkář Roman Petr z Ostravy, s kterým se na pódiu představí Jan Mikušek, výborný hráč na cimbál a spoluzakladatelem Mezinárodního festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí, momentálně působící v Praze.

Jan Mikušek se narodil ve Valašském Meziříčí. Na brněnské konzervatoři studoval hru na cimbál a dirigování. Ve studiu dirigování pokračoval na pražské Akademii múzických umění, kde absolvoval u Františka Vajnara. Během studia se začal věnovat také zpěvu. Pravidelně se účastnil mistrovských kurzů u Maria van Alteny. Věnuje se interpretaci tzv. staré hudby (např. se soubory Capella Regia Praha, Musica Florea, Ritornello, Societas Incognitorum), spolupracuje s Jiřím Stivínem a souborem Ensemble Damian (opery Tomáše Hanzlíka a Víta Zouhara). Ve svém repertoáru má oratoria, mše a kantáty J. S. Bacha, G. F. Händela, G. Carissimiho, G. B. Pergolesiho, A. Vivaldiho, A. Draghiho a J. H. Wiederera. V mužském kvartetu Affetto svůj záběr rozšiřuje také na hudbu soudobou a experimentální (Miloš Štědroň, Michal Košut, Jan Meisl, Arvo Pärt). S pražským Národním divadlem spolupracoval na inscenaci opery Martina Smolky Nagano, opery Tomáše Hanzlíka Slzy Alexandra Velikého a na inscenaci Zítra se bude... (2008). Nastudoval rovněž dvojroli Dargelos – Agathe v opeře Philipa Glasse Les Enfants terribles (2011) a roli Strážce osudu v Myslivečkově opeře Olimpiade (2013). Jan Mikušek je spoluzakladatelem Mezinárodního festivalu cimbálu ve Valašském Meziříčí. Jako aktivní hráč na tento nástroj uvedl premiéry řady skladeb pro cimbál (Trifolium Antonína Tučapského, Mazel Tow Vladimíra Wimmera, Žalmy Svatopluka Havelky, Koncert pro cimbál a orchestr Jana Meisla).

Nacházíte se v režimu "Bez grafiky". Zapnutím grafiky zobrazíte standardní verzi webu. Zapnout grafiku