DEN MĚSTA ZUBŘÍ 2021 - PROGRAM

V sobotu 28. srpna se v Klidovém centru Zubří uskuteční již 11. ročník Dne města Zubří.

Ten letošní se ponese v duchu návratů. První z nich je návratem o 100 let nazpátek, kdy v Zubří byla založena veřejná knihovna. V duchu oslavy knih a literatury se proto ponese celý doprovodný program včetně výstavy, kterou připravují knihovnice ve spolupráci s Muzeem Zubří na Petrohradě. Další návraty jsou vesměs hudební, přičemž vrcholem by měl být alespoň pomyslný návrat fenomenálního Fredieho Mercuryho díky revivalové show ze Slovenska.  Zatímco ostatní vystupující se do Zubří vrací po delší či kratší době, zcela poprvé se zde představí písničkář Petr Lüftner, který vás bude také celou akcí mluveným slovem provázet. Návrat, který je pro tento rok zcela zásadní, se ale netýká ani historie ani hudby. Všichni totiž doufáme, že se symbolicky také vrátíme k normálnímu životu plného živé kultury, setkávání a zábavy.

ORIENTAČNÍ PROGRAM

15.00                     Zahájení akce

15.00 – 18.00      Výstava STOLETÍ ZUBERSKÉ KNIHOVNY

15.00 – 18.00      100 let knihovny – program pro děti – knižní týpí, soutěže, hry, kvízy

15.30                     FARAON – zuberská bigbeatová legenda

16.30                     Vyhlášení soutěže o nejkrásnější záložku

17.00                     PETR LÜFTNER s kapelou – písničkář, moderátor a lesník z Ústí n.L.

18.00                     Knihomolská tombola

18.30                     ŠAJTAR - Multižánrová hudební skupina

19.30                     Co pamatují zubři v Zubří

20.00                     QUEENSHOW (sk)

21.30                     DOCUKU - folklor-beat  z Val. Meziříčí


FARAON (15.30)

bigbeatová zuberská legenda

Vznik kapely Phantoms, kterou založil Ivan, Petr a Radoš Dořičákovi, se datuje r. 1960. Kapela hrála převážně převzaté písně tehdejších skupin např. Beatles, Roling Stones, Olympic, Petr a Pavel Novákovi, Beatman a další. Hrála se také vlastní tvorba, ze které je taky píseň Aligátor. Tato kapela vystupovala většinou na akcích KP Zubří. V dalších letech se kapela rozšířila o další členy P. Havrlant – klávesy, L. Ondruch – sax, M. Kacler – pozoun, a J.Dořičák – sax, zpěv a kapelnictvím převzal i nový název ,,Sextet Faraon”, to bylo asi v roce 1973. Kapela v té době hrála v rožnovských kavárnách Koruna, Rosava, ale také v Apollu, na Razule apod. Po odchodu některých členů zůstali pouze tři zakládající členové a přišel k. Truhlář – varhany. V této sestavě s různými hosty hrála kapela prakticky až do roku 1990, kdy se členové definitivně rozešli. 

Znovu dohromady se dali v roce 2012 v počáteční sestavě  a  to Ivan, Petr a Radoš Dořičákovi. V roce 2015 pokřtili v Tip Café své album ALIGÁTOR, a zazářili také při udílení cen sportovce roku města Zubří před očima samotné Věry Čáslavské. O čtyři roky později na Dnech města představili nové album „Do nebe ne…!“ a poprvé veřejně zahráli svou „Zuberskou hymnu“.  Dobu pandemie si (dokud to šlo) krátili novým koníčkem – natáčením videoklipů, které se na platformě Youtube těší zájmu, který legendární zuberští muzikanti vůbec nečekali.


PETR LÜFTNER (17.00)

písničkář – moderátor – lesník z Ústí nad Labem

Český písničkář z Ústí nad Labem se doprovází většinou na akordeon, kterým se snaží vyvracet předsudky o tom, že tahací hamonika patří především do hospody. Hraje protestsongy, písničky romatického charakteru i k pobavení. Jeho tvorba je nasáklá atmosférou severních Čech. První klip „Ty jsi to Ústí“ mu zajistil mediální zájem i první velké vystoupení, kde se v roce 2013 seznámil s Xindlem-X. Ten jej o pár měsíců později vzal coby předskokana na své turné. V roce 2016 spatřilo světlo světa za spolupráce s Good Day Records první album.  

V Zubří se Petr Lüftner představí ve dvou rolích. V prvé řadě nás provede programem coby moderátor. Zkušenosti pro moderování nasbíral nejen spoluprací se stanicí Český rozhlas Sever, pro kterou již 4. rokem připravuje samostatný pořad „Hudební hledání Petra Lüftnera“, v němž představuje méně známé interprety, ale také měně známá díla již zaběhlých hudebníků.  Kolem 17.00 hodiny večer pak vystoupí se svou kapelou, kterou tvoří hudebníci Jiří Staněk (akustická a elektrická kytara, cajon, vokály) a Marek Mrvík (baskytara). Oba jsou protřelí spoluprací s Big bandem Severočeského divadla i Činoherním studiem v Ústí nad Labem, ale také dalšími hudebními projekty.

ŠAJTAR (18.30)

Multižánrová hudební skupina

Ostravská skupina, založená již v roce 1997, prošla různými žánrovými změnami od folklóru přes folk až k dnešní rockové podobě, která je někdy nástrojově rozšířená o cimbál. Zúčastnila se stovek akcí, nejen v České republice, ale i v zahraničí: Rusko, Japonsko, Čína, Anglie, Irsko, Lucembursko, Holandsko, Belgie, Německo, Švédsko, Polsko, Slovensko, Chorvatsko, Maďarsko, Řecko, Kazachstán, Ukrajina.  Kapela Šajtar má v repertoáru vlastní písně, v rámci koncertního programu ale také hraje mezinárodní hity od 60 let po současnost.

Kapela Šajtar hrála mj. Belgickému královskému páru a královně. Doprovázela také Jaromíra Nohavicu na koncertním turné v Polsku. Prezentovala se taky, při těchto společenských a sportovních akcích: Mistrovství světa v ledním hokeji 2004 - 2015, Mistrovství světa ve fotbale v Německu,  Davis Cup v Ostravě,  Mistrovství světa ve fllorbale v Ostravě, Udělování cen akademie České populární hudby Ostrava – Praha,  Karlovarském festivalu cestovního ruchu, Febiofestu a dalších.


QUEENSHOW (sk) (20.00)

Show, která vás vtáhne svým provedením a reálným zvukem legendy QUEEN.

Kapela QUEENSHOW  přináší vlastní rukopis do nestárnoucích hitů světoznámých interpretů, především pak největších hitů skupiny Queen. V Queenshow všichni muzikanti přinášejí posluchačům co nejvěrněji živé koncertní zvukové a vizuální provedení fenomenální britské skupiny Queen. Jejich dobře známé skladby jako Bohemian Rhapsody, I Want To Break Free, Under Pressure, Radio Ga Ga a mnoho dalších vyžadují preciznost po hudební i technické stránce. Proto skupina Queenshow hraje na přesné kopii kytary Red Special, kterou pro nás ve Francii vyrobil gitarár Mickaël Dansan. Jedinečný kytarový zvuk Briana Maya dotváří jeho stejná efektová sestava. Akustické písně jsou hrány stejně jako u skupiny Queen na původní 12-strunných akustické kytaře Ovation Pacemaker 1615. Písně z 80. let jsou obohaceny o zvuk legendární Yamahy DX7 a analogového syntetizátoru Roland Juno 60. Díky charakteristickým a dobovým kostýmům, které mohou fanoušci vidět na koncertech Queenshow je tak vizuální zážitek umocněn. Pro Queenshow je to čest vzdát hold hvězdě, která si získala srdce fanoušků z celého světa.


DOCUKU (21.30)

Šestičlenná hudební formace Docuku z Valašského Meziříčí vznikla na sklonku r. 2001 díky iniciativě zpěváka a multiinstrumentalisty Jiřího Buksy. Její název znamená ve valašském nářečí „honem, rychle, svižně“ nebo také „dohromady“ a zúčastnění hudebníci jej naplňují ve svižných, melodických písničkách na pomezí folklóru a bigbítu. Písně, zaznamenané ve sbornících lidových písní nebo i vlastní tvorba, čerpající z odkazu moravsko-slezského, polského, slovenského či balkánského, jsou osobitě aranžovány a transformovány do podoby milostných balad či folklorbeatových „našlapaných“ skladeb. 

První koncert skupina odehrála v domovském M – klubu na jaře roku 2002 a po odchodu poloviny formace na podzim roku 2010 si skupina prošla hledáním nových spoluhráčů a nyní působí v již ryze mužské podobě. Trojici zakládajících členů (Jiří Buksa- kytara, heligónka, mandolína, zpěv, Roman Vavřík - akordeon, Karel Mikuš – bicí) doplnili folklórní hudebníci z regionu, kteří mají hráčské zkušenosti i z jiných hudebních projektů. Violista Dan Pšenica, kontrabasista Radek Cahlík a od roku 2017 nově i houslista Filip Kamas aranžují písně z předchozích alb Docuku pro čistě mužský vokální projev.

Skupina vydává v r. 2013 zatím poslední CD s názvem „ Kdybych já věděl...“. Album vychází (stejně jako debutové  CD „Meziřečí“ z r. 2004 a album „Domrtě“ z r. 2007) v brněnském Indies Happy Trails  za produkčního dohledu Idy Kellarové a Docuku se na něm  vrací ke svým valašským kořenům. První i poslední album byly nominovány na nejprestižnější českou hudební cenu Anděl v kategorii world music. V roce 2014 pak Docuku  dostává ocenění „zlatá deska“ za 6.000 prodaných nosičů.

www.docuku.cz


Nacházíte se v režimu "Bez grafiky". Zapnutím grafiky zobrazíte standardní verzi webu. Zapnout grafiku