Advent v Zubří

27. 11. 2020
Zařazení: Kultura

Od pátku 27. 11. 2020 nám stojí v klidovém centru krásný vyřezávaný betlém zapůjčený od řezbáře Romana Mikuše, v neděli se rozsvítí vánoční strom a také vy můžete spolu s námi rozsvítit Zubří pomocí adventních lucerniček se zuberskými motivy.

Tuto neděli nám začíná Advent. Slovo advent vychází z latinského slova adventus, které znamená příchod a je dobou očekávání příchodu Spasitele. Doba adventu je časem duchovní přípravy na Vánoce, doba rozjímání a dobročinnosti. Dříve bývala doba adventní zároveň dobou postu, kdy byly zakázány zábavy, svatby a hodování. V dnešní době se tak chtě nechtě díky Coronaviru tak trochu do těchto dob vracíme.

Betlém v Klidovém centru

V Klidovém centru již nyní stojí vyřezávaný betlém z rukou řezbáře Romana Mikuše, mimo jiné autora našeho zubra dobře známého od křižovatky při vjezdu do obce. Sahat na dřevěná zvířátka v betlému je povoleno, zvláště pak dětem. Stromeček u betléma je ozdoben jablíčky a jinými dobrotami, proto věříme, že si k němu najdou cestu i ptáčkové, kteří by mohli betlém trochu oživit. Věříme, že i tento betlém Vám zpříjemní letošní svátky.

Vánoční strom

Bývalo zvykem se vždy první adventní neděli setkat v centru Zubří a společně rozsvítit vánoční strom. Vzduch provoněný svařákem a medovinou proplouval mezi zimou zčervenalými tvářemi dětí i dospělých, z pódia zněly koledy v podání předškoláčků či krojovaných valášků. To vše dokreslovalo sváteční atmosféru okamžiku rozsvícení vánočního stromu v Zubří, nicméně samotnou podstatou celé akce bylo právě ono společné setkání na jednom místě. Toto setkávání, které nám dříve přišlo tak samozřejmé, se stalo v dnešních dnech snad tou nejžádanější „komoditou“. Zkusme to ale ještě chvíli vydržet a příchozí advent vítat spolu se svými nejbližšími. Vánoční strom se letos v centru rozsvítí bez všeho toho veselí kolem, a to tradičně od první adventní neděle, která letos připadá na 29. listopadu.

Rozsviťme Zubří – vyrobte si zuberské adventní „lucerničky“

Vyrobte si lucerničky, každou neděli jednu z nich rozsviťte a ukažte světu, že v Zubří držíme při sobě, i když nemůžeme být spolu. 

4 adventní neděle, 4 svíčky, 4 skleničky od zavařenin, 4 šablony se zuberskými motivy a ozdoby dle vaší fantasie – to je vše, co budete potřebovat k tomu, abyste si vyrobili zuberské adventní lucerničky.

Pokud vaše lucerničky vyfotíte a pošlete na adresu kultura@mesto-zubri.cz, nejen, že vaše dílo rádi zveřejníme na sociálních sítích Klubu a Muzea Zubří, ale také budete zařazeni do slosování o ceny. 1. cenou bude exkluzivní zuberský vysavač té nejlepší značky a kvality, 2. a 3. cenou zuberský kalendář na rok 2021 „Příroda kolem nás“, a všichni ostatní dostanou nové zuberské pohlednice dle vlastního výběru.

Výroba je jednoduchá. Pod článkem najdete jednotlivé šablony ke stažení. Můžete si je vytisknout na obyčejný kancelářský papír, vystřihnout šířku pruhu s motivem dle velikosti sklenice a šablonu na sklenici nalepit. Pak již stačí vložit svíčku nebo jiné světýlko a lucerničku rozsvítit. Fantasii se však meze nekladou, proto lucerničku můžete dozdobit mašličkami, větvičkami i jinými ozdobami tak, aby vám dělala radost. 1. adventní neděli rozsvítíme jako připomínku společné akce v centru motiv vánočního stromu, 2. neděli rozsvítíme zubra, 3. neděli Kapli Sv. Ducha a 4. adventní neděli rozsvítíme lucerničku s motivem Kostela Sv. Kateřiny.  A pak už nás čeká jenom Ježíšek a Vánoce. Snad budou i letoš šťastné a veselé. 

Nacházíte se v režimu "Bez grafiky". Zapnutím grafiky zobrazíte standardní verzi webu. Zapnout grafiku